Navigace

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Datum a čas

Dnes je čtvrtek, 24. 10. 2019, 2:05:38

Svátek

Svátek má Nina

Hřiště s umělým trávníkem

Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál

Evropa pro občany

Evropská databanka

Region Slezská brána

logo MAS Sleszská brána

RPoradenský, informační a diskusní server nejen pro osoby se zdravotním znevýhodněnímegion Slezská brána

Třiďte odpad

Nabídky práce v regionu

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Aktuální počasí

Počasí dnes:

24. 10. 2019

poloj

Bude skoro jasno až polojasno. Ráno a dopoledne místy mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Denní teploty 18 až 22°C. Noční teploty 9 až 5°C.

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Exporty do RSS

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0

Obsah

Aktuality

Stránka

Medaile za záchranu života pro vratimovské hasiče

V pátek 6. května byla členům jednotky Sboru dobrovolných hasičů Vratimov Vítězslavu Bujokovi, Mgr. Rostislavu Honusovi, Petru Mekinovi a Adamu Jičínskému předána medaile Za záchranu života...

16. 5. 2011 Zobrazit více

Co a proč páchne a práší z areálu bývalých Vratimovských papíren

Co a proč páchne a práší z areálu bývalých Vratimovských papírenOd podzimu minulého roku město řeší zhoršené životní podmínky, zejména zvýšenou prašnost, zápach a hluk, které doprovází navážení látek z lagun a jejich zpracovávání v areálu bývalých Vratimovských papíren.

14. 3. 2011 Zobrazit více

Hromadění odpadů z ostravských lagun Ostramo na území města Vratimova - citace dopisu odeslaného na MŽP


Níže je citován dopis odeslaný starostkou města JUDr. Dagmar Hrudovou ministru  životního prostředí panu Mgr. Tomáši Chalupovi:

 

Vážený pane ministře,

 

Město Vratimov obdrželo dopis Ministerstva životního prostředí, podepsaný Ing. Jaroslavou Honovou, ředitelkou posuzování vlivů na životní prostředí a integrované prevence ze dne 4. 2. 2011, sp.zn. 110751/ENV/10.
Dopis mě velmi pobouřil a chápu jej tak, že ministerstvo se k naší problematice staví způsobem „Když se kácí les, létají třísky“.
Na území našeho města, prakticky do jeho centra, těsné blízkosti rodinných domů, bytů, školy, školky, zdravotního zařízení a domů s pečovatelskou službou je navážen tzv. výrobek GEOBAL 3, který je zde na volném prostranství skladován a  pod širým nebem, na volném prostranství dál zpracováván mícháním s uhelným prachem.
GEOBAL 3, přestože se podle certifikátu vydaného VVUÚ, a. s. tváří jako výrobek, je z 80 % tvořen sludgí z lagun, 10 % tvoří uhlí a zbytek neutralizační přísada.
Podle bezpečnostního listu způsobuje vážné poškození očí. Vdechování prachu a případně par může vyvolat nevratné poškození zdraví a může vyvolat rakovinu. Nebezpečné složky přípravku jsou z převážné většiny vázány na prach. Škodlivé látky z přípravku se mohou vstřebávat do organismu kůží.
Je toxický pro vodní organismy, může vyvolávat dlouhodobé nepříznivé účinky ve vodním prostředí.
Poté, co se touto problematikou zabývám, začínám mít podezření, že certifikát pro GEOBAL 3 jako výrobek byl pouze účelový, vyžádán s úmyslem „papírově“ změnit nebezpečný odpad na výrobek. Jako laik si jen stěží dovedu představit, že 10 % uhelného prachu a trocha neutralizační přísady, udělá z nebezpečné látky látku zcela nezávadnou. Domnívám se, že uhelný prach může nebezpečnost pro zdraví osob pouze zvýšit, když podle bezpečnostního listu jsou nebezpečné složky přípravku vázány v převážné většině na prach.
Zaráží mě, jak Vaše ministerstvo, které by mělo být garantem ochrany životního prostředí a ochrany lidí před činností s dopady na životní prostředí, celou záležitost obhajuje a bagatelizuje. Za státní peníze jsou obyvatelé našeho města vystavováni zvýšenému riziku závažného poškozování zdraví. Tvrzení, že za takové jednání Sdružení Čistá Ostrava nemůže, je zavádějící. Z dopisu Vašeho ministerstva jednoznačně vyplývá, že byl vydán nějaký Metodický pokyn změny č. 7 prováděcího projektu, uzavřený mezi DIAMO, s. p. a Sdružení Čistá Ostrava v březnu 2010 na vytvoření meziskladu a další zpracování ve Vratimově.


Všem zúčastněným stranám muselo být jednoznačně jasné, že ve Vratimově nejsou vytvořeny podmínky pro skladování a zpracování tzv. výrobků z lagun, že zde bude navážen a zpracován nebezpečný GEOBAL 3 a dojde k poškozování zdraví obyvatel města Vratimova a jejich vystavení zvýšenému riziku onemocnění např. rakovinou.
Upozorňuji Vaše ministerstvo na skutečnost, že žádný správní orgán, který se touto problematikou zabývá, tedy ani ČIŽP, objektivně nezjistil, jaký materiál se na navezených hromadách nachází. Vycházejí pouze z tvrzení těch organizací, kteří zde s různými materiály v rozporu s právními předpisy nakládají a nelze vyloučit, že hromady obsahují také zdraví nebezpečný GEOBAL 3. 
Obyvatelé našeho města si za suchého větrného počasí stěžují na velké množství prachu, který je tmavý, lepkavý a dostává se jim při otevírání oken do bydlí. To stejné se jistě děje také v nedaleké škole. Ke zvýšenému víření prachu dochází zejména při manipulaci a míchání, tedy činnostech, které spadají pod kontrolu Vašeho ministerstva, resp. ČIŽP. Zcela jistě se musí jednat také o prach pocházející z GEOBALu 3. 
Upozorňuji také na to, že hmota z lagun, s největší pravděpodobností GEOBAL 3, je navážena i na jiná místa v okolí Ostravy, např. na území obce Sedliště. Zde je však naštěstí pro obyvatele této obce skladována v kryté hale se zpevněnou podlahou. Rovněž ale v rozporu s právními předpisy.
Dovoluji si také důrazně upozornit na to, že sice všechny zainteresované státní orgány tvrdí, že se na území města Vratimova nemanipuluje s nebezpečnými odpady, nikdo si to však neověřil. Za celou dobu, kdy na nejrůznější státní orgány píšeme naše urgence a stížnosti, nikdo neprovedl nezávislé rozbory toho, co se k nám navezlo a naváží. Spokojit se s tvrzením těch, kteří mají jediný, a to ekonomický zájem na celé věci, těch, kteří hrubě ignorují veškeré možné právní předpisy při nakládání s látkami z lagun a hazardují s našim zdravím, je trestuhodné.
Vážený pane ministře, raději si ani nepředstavuji takovou možnost, že společnosti s neprůhlednou vlastnickou strukturou poté, kdy od státu získají finanční prostředky za likvidaci lagun, ponechají hromady neznámé hmoty v centru našeho města. Kdo potom bude hradit likvidaci těchto „lagun“. Bohužel v našem státě by se nejednalo o první takový případ. Proto si na toto nebezpečí dovoluji, v zájmu ochrany našich obyvatel, Vaše ministerstvo důrazně upozornit.
Apeluji na Vás pane ministře, aby hromady páchnoucí hmoty, jejíž vysokou nebezpečnost pro zdraví lidí a nebezpečnost pro podzemní vody nelze vyloučit, a které k nám byly navezeny za státní peníze určené na zlepšování životního prostředí, byly urychleně, před nástupem jarního, suchého a větrného počasí, zlikvidovány. Blíží se jaro a našim občanům, žijícím již v tak ekologicky zatížené, prašné oblasti, hrozí i přičiněním Vašeho ministerstva, že budou dýchat zvýšené dávky zdraví škodlivého karcinogenního prachu.
Zároveň se na Vaše ministerstvo obracím s žádostí o zaslání Metodického pokynu změny č. 7.

 

JUDr. Dagmar Hrudová
starostka

 


24. 2. 2011 Zobrazit méně

100. narozeniny občanky Horních Datyň

Dne 20. února 2011 se dožila 100 let paní Emílie Oborná, občanka a rodačka z Horních Datyň.

21. 2. 2011 Zobrazit více

Máme naději na odstranění zapáchajících hromad

Máme naději na odstranění zapáchajících  hromadJednatel společnosti písemně slíbil hromady odstranit a uvést plochu do původního stavu nejpozději do 30.6.2011...

4. 2. 2011 Zobrazit více

Město Vratimov má zpracovaný návrh nového územního plánu

Město Vratimov má zpracovaný návrh nového územního plánuNávrh nového územního plánu Vratimov byl spolufinancován v rámci Integrovaného operačního programu z prostředků Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj.

2. 2. 2011 Zobrazit více

"Čím topíte, to dýcháte"

To je název animovaného klipu, kterým sdružení Arnika upozorňuje na spalování odpadů a nekvalitních paliv v lokálních topeništích.

6. 1. 2011 Zobrazit více

Zahájení provozu tělocvičny v Horních Datyních

Zahájení provozu tělocvičny v Horních DatyníchNově rekonstruovaná tělocvična v Horních Datyních za Kulturním domem zahajuje provoz pro veřejnost od 14. 12. 2010.

16. 12. 2010 Zobrazit více

Stránka