Frýdecká 853/57
739 32 Vratimov
IČ: 00297372
Tel.: 595 705 911
ISDS: m29bfpe
El. podatelna:
podatelna@vratimov.cz
Úřední hodiny:
Po: 08:00 - 11:30 12:30 - 17:00
St: 08:00 - 11:30 12:30 - 17:00
Vratimov vznikl v době kolonizace Těšinska v 2. polovině 13. století. Jeho založení souvisí s kolonizační činnosti feudála Jana Baruta, pocházejícího ze starého šlechtického rodu Barutů, původně z Lužice.
Polohou patří město do Ostravské pánve. Území lze charakterizovat jako plochou pahorkatinu, která v západní části kolem řeky Ostravice dosahuje nejníže položených míst 236 m n. m. Charakter města se v průběhu století značně změnil. Zásadní změnu přináší výstavba továrny na celulózu - v 80. letech 19. století a rozvoj ostravského průmyslu.
Výstižným vyjádřením tradic města je jeho znak, na kterém je zobrazeno rádlo, představující nejstarší tradici - zemědělskou výrobu, dále ozubené kolo a role papíru, symbolizující historii výroby celulózy, papíru a hutní výrobu.
Současný Vratimov patří svou rozlohou 14,2 km2 ke středně velkým obcím do okresu Ostrava-město. Město se skládá ze dvou částí - vlastního Vratimova a Horních Datyň. Celkový počet obyvatel k 01.01.2018 je 7253. Vratimov patří k oblastem, které jsou silně poznamenány negativními účinky průmyslu na krajinu.
Město Vratimov vzniklo jako územní samosprávná jednotka v souladu se Zákonem č.128/2000 Sb., o obcích v platném znění a podle ustanovení tohoto zákona vystupuje v právních vztazích svým jménem a nese zodpovědnost z těchto vztahů vyplývajících, je tedy právnickou osobou s plnou právní subjektivitou.
Město Vratimov plní úkoly jednak na úseku samostatné působnosti v rozsahu stanoveném zákonem a v souladu s potřebami obce,jednak na úseku přenesené působnosti ve správním obvodu stanoveném Vyhl. MV č. 349/2000 Sb., o stanovení sídel správních obvodů pověřených obecních úřadů. Tento obvod tvoří Vratimov, Horní Datyně a Řepiště.
Ve Vratimově existuje poměrně rozsáhlá síť zařízení, sloužících občanům ke zdokonalení fyzických a duševních schopností. Kromě kulturního sřediska působí ve městě knihovna a svou činnost vyvíjí Dům dětí a mládeže a řada zájmových a společenských sdružení či spolků. V oblasti tělovýchovy slouží občanům areál, skládající se z otevřeného stadionu, koupaliště, tenisových kurtů, herny stolního tenisu, dále sokolovna s volejbalovým hřištěm, tenisová hala a v zime kluziště. K relaxaci občanů přispívá i prostředí příměstského lesa Důlňák a cyklostezky u řeky Ostravice.
Jméno se v historických podkladech zaznamenává takto:
Usnesením rady městského národního výboru z 30. ledna 1968 byl schválen znak podle návrhu akad. malíře Miroslava Karpaly, symbolizující těžký průmysl (kolo), papírny (bílý čtverec - list papíru) a zemědělství (radlice).
Popis znaku:
Na červeném štítě je zlaté kolo s dvanácti širokými zuby, uvnitř kola je bílý čtverec papíru a v něm zlatá stylizovaná radlice, směřující k levé straně.